Korzyści wynikające z posiadania domu w Hiszpanii

Na przestrzeni ostatnich kilku lat wyraźnie wzrosła liczba osób, które zdecydowały się na nabycie jakiego lokum w Hiszpanii. Główna motywacja to oczywiście możliwość wypoczynku w warunkach słonecznego klimatu, ale ogromne znaczenie mają również inne aspekty. Zazwyczaj nasi rodacy wybierają nieruchomości zlokalizowane poza największymi miastami (zarówno na wybrzeżu, jak i w głębi kraju). Jeśli interesują nas mieszkania oraz domy w Hiszpanii do kupienia – WorldResidence, to koniecznie skorzystajmy z pomocy firmy specjalizującej się w wyszukiwaniu takich obiektów.

Rozsądne ceny kuszą

Na wstępie należy podkreślić, że w Hiszpanii nie ma absolutnie żadnych ograniczeń dla obcokrajowców w zakresie kupowania gruntów, budynków mieszkalnych, a nawet lokali komercyjnych. To znaczne ułatwienie. Dodatkowo ceny poszczególnych obiektów nie są nadmiernie wygórowane – zwłaszcza poza popularnymi wyspami (Majorką, Ibizą), a także Barceloną, Madrytem oraz innymi dużymi aglomeracjami miejskimi. Warto zatem poszukiwać upragnionego lokum np. w regionach Kastylia i Murcja, prowincji La Rioja, nadmorskim miasteczku Alicante, andaluzyjskiej Almerii czy w okolicach Marbelli i Saragossy. Koszty nieruchomości w wymienionych miejscach wahają się między 50 000 Euro a 150 000 Euro (w zależności od metrażu i standardu wyposażenia). Stosunkowo tanie domy w Hiszpanii do kupienia znajdują się ponadto w miejscowościach położonych nieopodal Bilbao, czyli na samej północy. Dodajmy, że tamtejsze banki chętnie udzielają kredytów na bardzo korzystnych warunkach (stopa procentowa wynosi maksymalnie 5% rocznie).

Niepowtarzalny klimat, dobra infrastruktura i nie tylko

Kluczowym powodem, dla którego opłaca się kupić mieszkanie lub dom w Hiszpanii jest wspaniała pogoda. Można tutaj liczyć na 300 słonecznych dni w skali roku, a średnia temperatura utrzymuje się na poziomie 19-20 stopni Celsjusza. Jak by tego było mało, woda w morzu jest niezwykle ciepła – sezon pływania rozpoczyna się już w kwietniu i trwa do końca października (a nierzadko dłużej). Niewątpliwą zaletą z posiadania nieruchomości w omawianym kraju jest również łatwy dostęp do licznych zabytków historycznych, placówek muzealnych oraz rezerwatów przyrody. Oto pozostałe istotne korzyści:

  • świetnie rozwinięta infrastruktura drogowa i lotnicza (komunikacyjna)
  • doskonała opieka medyczna (według WHO czwarte miejsce w Europie)
  • wyjątkowo zdrowa dla organizmu kuchnia śródziemnomorska, bogata szczególnie w ryby i owoce morza
  • szybki zwrot z inwestycji, wynikający z możliwości łatwego wynajmowania nieruchomości turystom w sezonie i poza nim (np. w ramach Airbnb)