Własna nieruchomość w Hiszpanii – czy warto?

Najnowsze podwyżki stóp procentowych w Polsce spowodowały kolosalny wzrost rat kredytowych i negatywnie wpłynęły na zdolność kredytową Polaków. Nic nie wskazuje na to, by ta sytuacja miała szybko ulec zmianie, trudno się zatem dziwić, że część osób odkłada inwestycję w mieszkanie lub dom w Polsce, a w niektórych przypadkach zmienia kierunek swojego zainteresowania na nieruchomości w Europie Zachodniej.

Kupno domu lub mieszkania w Hiszpanii

Polacy, jako obywatele Unii Europejskiej, nie mają zwykle problemu z zaciągnięciem kredytu w hiszpańskim banku. Brana jest oczywiście pod uwagę wysokość i stabilność zarobków, która musi być odpowiednia do charakteru tego rodzaju inwestycji. Jeśli jednak mieszkaniec Polski chce kupić mieszkanie lub dom w Hiszpanii, nie ma ku temu przeciwwskazań – nie trzeba w tym celu pracować w tym kraju. Do rozważenia takiej opcji zachęca co najmniej kilka rzeczy:

Najnowsze podwyżki stóp procentowych w Polsce spowodowały kolosalny wzrost rat kredytowych i negatywnie wpłynęły na zdolność kredytową Polaków

  • koszty i warunki kredytu w Polsce – śmiało można powiedzieć, że – jeśli chodzi o warunki spłaty kredytów – „tanio już było”. Polacy, którzy nie są mocno przywiązani do wizji mieszkania i pracy w Polsce, zaczynają rozważać zatem inne opcje
  • potencjał inwestycyjny – Hiszpania jest jednym z topowych kierunków turystycznych, nie tylko na naszym kontynencie, ale i na świecie. Mając kupiony dom lub mieszkanie w Hiszpanii, właściciel nie musi w nim mieszkać – może je z dużym zyskiem wynajmować turystom
  • cena za m² – coraz częściej zdarza się, że domy w Hiszpanii do kupienia są tańsze niż nieruchomości o podobnym standardzie w Polsce. Dla wielbicieli ciepłego, śródziemnomorskiego klimatu jest to doskonała informacja.

Czy warto przeprowadzić się do Hiszpanii?


Sytuacja ekonomiczna i gospodarcza w Polsce nie jest łatwa – nic też nie wskazuje na to, by w najbliższych latach miała nastąpić jakaś poprawa. Część dobrze sytuowanych Polaków, pracujących zdalnie lub mających zawód, który gwarantuje im szybkie znalezienie pracy w dowolnym kraju Europy, zastanawia się więc, czy warto wiązać z mieszkaniem w Polsce większe nadzieje. Niektórzy – nie bez powodu – rozważają emigrację, zwłaszcza gdy nie mają jeszcze dzieci lub są one na tyle małe, że nie odczują tak mocno zmiany otoczenia. Łagodny klimat Hiszpanii w połączeniu z przyzwoitymi kosztami życia i dużymi możliwościami rozwoju zawodowego sprawiają, że Polacy coraz cieplej myślą o perspektywie przeprowadzki właśnie do tego kraju.

Kupno nieruchomości w Hiszpanii jest niejako pierwszym krokiem do spełnienia tego marzenia. Nie jest przecież powiedziane, że kupując dom lub mieszkanie w Hiszpanii, trzeba się tam od razu przeprowadzać. Nieruchomość można wynajmować turystom, nawet latami, dzięki czemu będzie na siebie zarabiała. Nawet jeśli właściciel zdecyduje się zostać na stałe w Polsce, dom w Hiszpanii może być dla niego doskonałym miejscem na wakacje, a także perspektywą na słoneczną emeryturę.