Co należy zweryfikować przed zakupem domu na terenie Hiszpanii?

Z roku na rok coraz więcej obywateli naszego kraju decyduje się na zakup domu w Hiszpanii (więcej). Wynika to z faktu, że taka nieruchomość wprost idealnie nadaje się do wakacyjnego wypoczynku, a także stwarza ogromne możliwości w zakresie wynajmu i czerpania korzyści finansowych. Co istotne, ceny nie zwalają z nóg – za standardowy obiekt o powierzchni około 100 m2 zapłacimy między 50 000 euro a 200 000 euro (oczywiście w zależności od kondycji technicznej i wyposażenia).

Kluczowe powody, dla których warto rozważyć inwestycję

Zakup mieszkania czy domu na Półwyspie Iberyjskim to marzenie bardzo wielu osób

Dom w Hiszpanii to znakomita opcja przede wszystkim ze względu na doskonałe warunki atmosferyczne panujące tam niemal przez cały rok. Na uwagę zasługuje również bardzo bogate dziedzictwo kulturowe, objawiające się licznymi zabytkami architektonicznymi, regularnymi wydarzeniami o zróżnicowanym charakterze i pyszną kuchnią śródziemnomorską. Nie bez znaczenia są ponadto umiarkowane koszty życia, w dużej mierze porównywalne do polskich. Przykładowo obiad w restauracji kosztuje 10-15 euro. Wspomniany kraj stanowi przy okazji świetną bazę wypadową do państw egzotycznych i jest prawdziwym rajem dla miłośników wodnych dyscyplin sportowych. Jeśli kogoś interesują domy w Hiszpanii na sprzedaż (z których ofertą zapoznasz się tutaj: https://worldresidence.eu/lista-ofert-zakup-ceny/domy-na-sprzedaz-w-hiszpanii/), to powinien koniecznie rzucić okiem na nieruchomości zlokalizowane w regionie Kastylia i Leon oraz La Rioja, a także na wybrzeżu Costa Blanca i wyspie Teneryfa. Są bowiem stosunkowo tanie i jednocześnie utrzymane w dobrym stanie. Przy ograniczonym budżecie zaleca się natomiast unikanie obiektów znajdujących się w głównych miastach czy rejonach typowo turystycznych.

Przydatne wskazówki dla potencjalnego nabywcy


Domy w Hiszpanii na sprzedaż są łatwo dostępne dla każdego obywatela kraju należącego do Unii Europejskiej. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie trzeba bezwzględnie nawiązać współpracę z kancelarią prawną specjalizującą się w tamtejszym rynku. Gwarantuje to ochronę naszych interesów i niweluje ryzyko wyboru niewłaściwego obiektu. W sytuacji, gdy nabywamy dom od właściciela prywatnego, powinniśmy zweryfikować następujące dokumenty oraz kwestie:

  • kopię aktu własności i klasyfikację prawną (przeznaczenie do użytku mieszkalnego, a nie komercyjnego)
  • aktualny wypis z lokalnego rejestru nieruchomości
  • ewentualne zaległości w zakresie bieżących opłat, podatków i innych należności
  • obciążenie wynikające z najmu lub dzierżawy osobom trzecim
  • obciążenie kredytem hipotecznym.

Z kolei w przypadku zakupu domu na rynku pierwotnym liczy się w szczególności sprawdzenie licencji dewelopera, jego polisy ubezpieczeniowej, pozwolenia na użytkowanie i rejestracji w spisie nieruchomości pod własnym nazwiskiem (ale dopiero po ukończeniu wszelkich czynności budowlanych).