Jak kupić nieruchomość w Hiszpanii?

Hiszpania już od wielu lat plasuje się w czołówce miejsc, które do życia wybiera bardzo wielu obcokrajowców. Nie mam w tym nic dziwnego, ponieważ piękna pogoda, słoneczne plaże i sympatyczni tubylcy są w stanie przyciągnąć nawet największego sceptyka. Ceny nieruchomości za granicą nie są również znacznie droższe niż ceny na polskim rynku, dlatego warto jest zastanowić się nad opcją zakupu domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim.

Wybór miejsca

Nieruchomości w Hiszpanii na sprzedaż mogą kojarzyć się z bardzo wysokimi cenami. Nie jest to jednak do końca słuszna teoria, ponieważ jak w większości miejsc wiele zależy od lokalizacji, standardu wyposażenia, faktu czy nieruchomość pochodzi z rynku wtórnego czy pierwotnego itp. Jeśli chodzi o medianę cen na rynku hiszpańskim to kształtuje się ona na średnim poziomie 1 400 EUR za metr kwadratowy. Nie jest to więc kwota nie do przeskoczenia, zwłaszcza jeśli ktoś traktuje nieruchomości w Hiszpanii na sprzedaż jako inwestycję i możliwość bezpiecznego lokowania swojego kapitału. Hiszpania jest na tyle rozległym krajem, że zadowoli każdego – osoby, które szukają miejsc w ścisłym centrum, jak i takie, które cenią sobie wiejskie okoliczności przyrody, z winnicami za oknem. Przy poszukiwaniu konkretnego miejsca, warto jednak zawsze wziąć pod uwagę plany urbanistyczne, tak by za kilka lat nie okazało się, że tuż pod oknem naszego domu czy mieszkania będzie przebiegała ruchliwa autostrada lub też gęsta zabudowa mieszkaniowa. Tutaj warto więc zawczasu się ubezpieczyć, żeby nie ulokować swoich środków w coś niepewnego i ryzykownego inwestycyjnie.

Dom czy mieszkanie?


W Polsce wolnostojące domy jedno i wielorodzinne są znacznie bardziej popularne niż w Hiszpanii. Tam wśród nieruchomości w Hiszpanii na sprzedaż królują przede wszystkim mieszkania i apartamenty. Jest to na pewno bardzo dobra opcja pod względem inwestycyjnym, ponieważ praktyka pokazuje, że turyści, zainteresowani najmem krótkoterminowym często wybierają mniejsze, a przy tym tańsze, mieszkania na wynajem niż okazałe domy. Mieszkanie ma oczywiście swoje minusy, związane głównie z problematycznym sąsiedztwem i większym hałasem. Nie jest to jednak kwestia bardziej uciążliwa niż w każdym innym zakątku świata, nie należy więc się nią przejmować. Jeśli interesuje nas zakup domu, trzeba liczyć się ze znacznie większym, koniecznym kapitałem na inwestycję. Jeśli jednak zależy nam na większym odosobnieniu i większym stopniu prywatności, to na pewno będzie to strzał w dziesiątkę.